Aktywność fizyczna jest ważnym elementem w leczeniu cukrzycy. Obejmuje ona wszelkie czynności, które zwiększają zużycie energii oraz podnoszą tętno i częstość oddechów powyżej poziomu typowego dla spoczynku. Czas takiej aktywności to co najmniej 10 minut, ale należy dążyć do ok. 30 minut dziennie lub więcej przez większość dni w tygodniu.
Ruch może obejmować chodzenie, sprzątanie domu, taniec lub ćwiczenia. Aktywność fizyczna pomaga kontrolować stężenie glukozy we krwi i masę ciała, ogranicza ryzyko chorób serca i poprawia ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie.
Środki ostrożności: jak ćwiczyć bezpiecznie:
- Jeśli przez dłuższy czas nie byłeś/byłaś aktywny/-a fizycznie, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń.
- Zacznij powoli, a następnie stopniowo wydłużaj czas i intensywność ćwiczeń, zależnie od swoich możliwości.
- Przed rozpoczęciem ćwiczeń sprawdź swój poziom glukozy we krwi – może przed rozpoczęciem dobrze będzie zjeść trochę węglowodanów, szczególnie jeśli przyjmujesz insulinę, a Twój poziom glukozy we krwi wynosi poniżej 100 mg/dl (5,6 mmol/l).
- Miej pod ręką tabletki glukozowe lub inne szybko działające węglowodany (napój słodzony cukrem, chude mleko, cukierki) na wypadek nagłego obniżenia poziomu glukozy we krwi podczas ćwiczeń.
- Załóż odpowiednie obuwie: adidasy lub inne wygodne buty.
- Na początku wykonaj ćwiczenia na rozgrzewkę, a na koniec – ćwiczenia rozluźniające i rozciągające.
- Przed rozpoczęciem i po zakończeniu ćwiczeń sprawdź, czy nie masz na stopach otarć lub pęcherzy, i w razie potrzeby ogranicz ćwiczenia.
- Pij dużo wody przed rozpoczęciem, w trakcie i po zakończeniu ćwiczeń
Pokonywanie barier
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci pokonać bariery utrudniające zwiększenie aktywności fizycznej:
- Ustalaj cele możliwe do osiągnięcia. Nie porównuj się z innymi.
- Bądź otwarty/otwarta na nowe rodzaje sportów. Stawiaj sobie nowe wyzwania w miarę poprawy Twojej kondycji fizycznej
- Zwróć się o pomoc do specjalisty, jeżeli oprócz cukrzycy chorujesz na inne schorzenia lub masz ograniczenia ruchowe.
- Ustal czas na ćwiczenia i włącz go do codziennego planu dnia
- Znajdź partnera do ćwiczeń, który pomoże Ci się motywować.
- Do wykonywania ćwiczeń znajdź miejsce w Twojej okolicy.
- Jeśli nie stać Cię na karnet na siłownię, rozważ zakup niedrogich przyrządów i materiałów do ćwiczeń, takich jak linki do rozciągania, mata do ćwiczeń, kilka ciężarków czy filmy instruktażowe, lub wykorzystuj ciężar własnego ciała do ćwiczeń oporowych.
- Unikaj długich okresów braku aktywności w ciągu dnia: jeśli dużo siedzisz, w miarę możliwości staraj się co pół godziny wstawać/robić kilka kroków.
- Stawiaj sobie nowe wyzwania w miarę poprawy Twojej kondycji fizycznej.